Prečo kandidujem?

Keď sme sa s otcom a celým tímom pred šiestimi rokmi rozhodli kandidovať vo voľbách do samosprávneho kraja, motivácií sme mali veľa. Na prvom mieste však bola chuť začať meniť veci k lepšiemu. Zoznam vecí, ktoré tu pred piatimi rokmi nefungovali optimálne, by bol naozaj dlhý: no ja nemám rád reči o tom, ako je všetko zle, ako sa nič nedá. Nadávať dokáže každý, skutočnú zmenu si však treba naozaj odpracovať.

Kvalitný život sa skladá z množstva detailov, ktoré možno na prvý pohľad nevyzerajú bombasticky. Keď však nefungujú, cíti to každý na vlastnej koži. Samosprávne kraje majú množstvo kompetencií, ktoré práve s týmito detailami súvisia, či ide o kvalitu ciest, verejnú dopravu, zdravotnú starostlivosť, sociálne služby, školstvo, alebo cestovný ruch. Keď tieto veci fungujú, ľudia majú priestor a možnosti žiť kvalitný život, sústrediť sa na podstatné veci – na rodinu, prácu, štúdium.

Vo všetkých oblastiach sme ako župa mali obrovský dlh. Nie len investičný, ale aj koncepčný. Mnohými vecami sa tu v skutočnosti nikto nikdy nezaoberal. Pre mňa je dôležité, aby za mňa hovorili výsledky. Výsledky, ktoré sme ako župa s celým tímom za takmer päť rokov dosiahli. Vďaka odhodlaniu a pevnej vôli neuhnúť, ani keď niečo išlo ťažko.

Aj vďaka tomu máme za sebou historicky najväčšie opravy ciest, revolučnú zmenu v prístupe k sociálnej starostlivosti, ktorá tak bude dostupná oveľa väčšiemu množstvu ľudí, najväčšie investície do stredných a odborných škôl, ktoré prepájame s praxou. Naše organizácie cestovného ruchu začali spolupracovať, pred pandémiou nám počet návštevníkov začal rásť oproti iným krajom mimoriadnym tempom a som si úplne istý, že po konci pandémie budú počty návštevníkov v našom kraji lámať rekordy. Pretože sme pripravení.

Ale potešia aj drobnosti, veci, ktoré sme sa rozhodli postaviť z hlavy na nohy. V týchto dňoch začíname jedálne v našich zariadeniach zásobovať potravinami od našich lokálnych výrobcov, naše sociálne podniky zas produkujú ovocie, med, či cesnak, ktoré rovnako končia v našich kuchyniach. A napokon, úrad, ktorému za predošlého vedenia kvôli čiernemu zamestnávaniu zakázali čerpať eurofondy, sme premenili na úrad, ktorý získal ocenenie Najatraktívnejší zamestnávateľ na Slovensku.

Takmer 5 rokov pôsobím ako poslanec zastupiteľstva BBSK a pracujem ako vicežupan nášho kraja. Za ten čas som sa mnoho vecí naučil, mnohé pochopil, mnoho zažil. Jedna vec však zostáva rovnaká: presvedčenie, že keď človek chce a stretne tých správnych ľudí, dá sa k lepšiemu zmeniť naozaj veľa. Pretože spolu dokážeme najviac.

Volám sa Ondrej Lunter a robím všetko pre to, aby veci v našom kraji fungovali.

Zostaňme v kontakte

Náš kraj prešiel veľký kus cesty, ale práca sa zďaleka neskončila. Tieto voľby rozhodnú o tom, či budeme pokračovať ďalej, alebo sa vrátime k starým poriadkom.